IBK Hradec Králové

Vítejte na stránkách florbalového klubu

Příští zápas

Semifinále s Bolkou (2016)

Pokud by nám přálo štěstí (a našim soupeřkám též, mohli jsme v dnešním druhém semifinále play-off bojovat s Mladou Boleslaví o postup do finále. Leč okolnosti jsou proti a my máme dovolenou, každopádně semifinále s Bolkou už jednou máme za sebou, tak si pojďme vzpomenout, jak to tehdá dopadlo. Úžasná sezóna a domácí zápas s "efáčkem" dodnes řadím mezi nejsilnější zážitky, které s IBKáčkem mám.

Psala se sezóna 2015/16 a po základní části skončila hradecká děvčata pátá, vzhledem k tomu, že v té době hrály v první lize žen ještě B-týmy extraligových družstev (B-tým Židenic) a ty play-off hrát nemohly, posunuly se holky na místo čtvrté.

Do prvního kola play-off na nás vyšlo FBŠ družstvo Teiwaz Hranice. Předposlední tým po základní části a pořádná facka, zatímco první lehce splašený zápas vyhrál po zásluze Hradec, do druhého utkání zmobilizoval hranický tým své síly a přetlačil domácí lvice. Třetí rozhodující zápas už odehrály naše holky, jak měly a zaslouženě vyhrály. Svůj poslední gól v dresu Hranic vstřelila hráčka č. 66 Noemi Knappová, odkad já ji jen znám :-)

IBK Hradec Králové - FBŠ Teiwaz Hranice 2:1 (8:4, 1:3, 10:1)

Bulldogs Brno. Každý si asi pamatuje na tvrdé a vyrovnané souboje, jo kde ty časy jsou. Každopádně druhá série se tehdá nesla ve znamení vzájemných duelů. Všechny zápasy se nesly ve znamení dobrého nástupu Brna, zatímco v Hradci jsme zápas otočili, v Brně se holky probudily pozdě. Třetí rozhodující zápas dospěl až do nájezdů, kde zaúřadoval faktor Léňa a holky šly do semifinále.

IBK Hradec Králové - Intelligence Bulldogs Brno 2:1 (5:2, 2:3, 2:1 pn)

Po základní části byla Florbalová akademie Mladá Boleslav absolutním Lídrem tabulky. Za celou sezónu ztratila pouhé tři body - jedna výhra v prodloužení, jedna prohra v prodloužení, dařilo se jim na co sáhli. Proti nim stála parta holek z Hradce, která si postup do semifinále musela tvrdě vybojovat, favorit byl jasný, ale jak nám už ukázaly Hranice, být favorit neznamená vyhrát. Před cestou na utkání jsme si tak říkali, že bychom se chtěli do Boleslavské haly vrátit, protože by to znamenalo alespoň jednu hradeckou výhru, no nakonec jsme se tam nevraceli.

První střetnutí se odehrálo na půdě našeho tehdejšího soupeře a Bolka na nás zkusila tzv. vlétnout, nedat nám šanci a dostat se rychle do vedení, dokonce zacinkalo břevno. Hradec polozahrozil párkrát z brejků. Jestli se holky něco naučily v předchozích zápasech, tak to že hrály jako tým. Dobře bránily, snažily se hrát pozičně a když už problém, tak faktor Léňa (brankářka). Hradec se v první třetině postupně otrkal a snaha domácích o tlak tak vyznívala lehce naprázdno, pár minutek před koncem první třetiny se Eliška Buchalová dostala k míčku a protože měla čas i prostor, dokázala míček uklidit až do branky a hostující sektor na tribunách explodoval nadšením.

Druhou část začala Boleslav přesilovou hrou, ale výborně bránící hostující celek žádné ohrožení branky nepřipustil. Zápas začal postupně nabírat na tempu, Hradec si začal více dovolovat a k vidění byl pořádný zápas nahoru dolů, aktivnější byl sice domácí celek, leč bez patřičného efektu. V polovině zápasu proběhla asi nejlepší hráčka boleslavského týmu - Irena Palatínusová - obranou Hradce jak slalomovou dráhou a nedala Lence Remešové šanci a začínalo se od nuly. Po vstřelené brance Boleslav ožila a přidala na pohybu, což otevíralo okénka v obraně, po jedné z přihrávek z obrany dopředu se prosadila Kristýna Jarešová a schovanou střelou nachytala domácí gólmanku a IBK opět vedlo.

Do poslední periody vstoupil Hradec Králové hodně seběvědomě a snažil se držet míček co nejdál od své branky a střely z dálky nemohly výborně chytající Remešovou ohrozit. Když chvíli před půlkou závěrečné části Luštincová s Jarešovou protlačily potřetí míček do branky, hradecká tribuna začínala věřit ve výhru. Každopádně o minutu později schovala svojí střelu Palatínusová a pod břevno upravila skóre. Hradec měl k dispozici i pár tutovek, stejně Boleslav, ale místo dělovky prošel do branky šmudla a bylo vyrovnáno. Podruhé proběhl restart zápasu a začínalo se znova. IBKáčko si vzalo Time-out a pokyn do posledních minut zněl jasně - za žádnou cenu neinkasovat. Naše holky chvílema nevěděly, kde jim hlava stojí, ale většina střel skončila na nich, co prošlo měla Léňa. Hradec šel do svého druhého prodloužení v sezóně. Z prodloužení si moc nepamatuju a ani online ze zápasu mi moc nepřipomněl, vím jen, že jsme málem zbourali tribunu na hale, když Buchalová dala svůj druhý gól v zápase.

Druhý zápas se hrál v naší domácí hale v Kuklenách, v té bylo dle oficiálních čísel namačkáno 138 lidí + pořadatelská služba a taková stovka lidí hnala naše hráčky dopředu a věřte mi, když to rozjedou plný Kukleny, stojí to za to. Zápas samotný se hrál v hodně vysokém, troufnu si říci extraligovém tempu. Proti sobotě přibylo více osobních soubojů a to kolikrát hodně tvrdých První branku zápasu dala Mladá Boleslav a bylo na ní hodně vidět, že chce odčinit včerejší prohru. Každopádně chvilku na to bylo vyrovnáno, po přihrávce od Marti Luštincové se prosadila Lucka Linhartová a začínalo se od začátku. Jestliže celou sezónu platilo, že Anička Miholová nabíjela a Marky Dohnalová jako kapitánka dávala góly, tak tentokráte to bylo naopak, Marky nahrála Aničce a ta se nemýlila a Hradec se dostal do vedení. Před koncem třetiny přišlo první vyloučení v hradeckých řadách (a ne poslední). Oproti první třetině hra ještě zrychlila a přidalo se na důrazu, míček občas lítal sem tam a především naše brankářka se občas zapotila, byť obrana hrála úžasně. Holky z Bolky zkoušely pálit z každé pozice a bylo úplně jedno jeslti z blízka nebo z dálky. Skoro přesně v půlce zápasu se trefila Kristýna Jarešová a domácí odskočily do dvoubrankového náskoku. Po třetí brance ve své síti začla FA Mladá Boleslav napadat ve dvou lidech a hlavně hrát hodně do těla a zápas se hodně rychle dostával na hranu, závěr třetiny odehrál Hradec v oslabení, byť si troufám tvrdit, že minimálně jedno z těch vyloučeních bylo hodně přísné, tohle k tomu holt také patří. Jednu z těch přesilovek naše soupeřky proměnily a opět to bylo o gól.

Na začátku třetí třetiny zbývalo dohrát ještě dvacet vteřin z druhé přesilovky hostí, tentokráte bez brankového efektu, na druhé straně se opět ukázala jako efektivní spolupráce dua Dohnalová - Miholová i podruhé v tomto zápase Marky nahrávala a Anička skórovala, opět o dvě branky a opět pro Hradec. IBKáčko mělo následně i několik možností dát další hřebíček do rakve svého soupeře, nestalo se tak. Naopak Boleslav se stále častěji usazovala na hradecké polovině a zkoušela pálit ze všech pozic. Narůstající únava domácích hráček se projevovala i obrannými fauly, z nichž některé rozhodčí ocenily dvou minutovým trestem Někde ve třetí třetině po souboji u mantinelu byl vyveden i jeden z boleslavských diváků. Boleslav dostala dokonce možnost přesilovky 5 na 3 a bezezbytku jí využila a dostala se na dostřel. Ve třetí třetině bylo k vidění pár hodně tvrdých soubojů, kdy rozhodčím spílali i domácí fanoušci, každopádně zápas se dohrával ve vysokém tempu a všechny hráčky Hradce bránily hodně obětavě, přestože samotný závěr zápasu odehrál Hradec v oslabení, holky si svůj jednobrankový náskok ubránily a vybojovaly zasloužený a šťastný postup.

Florbalová akademie Mladá Boleslav-Nymburk - IBK Hradec Králové 0:2 (3:4 pp, 3:4)

Největší rozdíl mezi hrou IBK a Florbalové akademie byl v týmovosti, Boleslav měla lepší hráčky než my, ale nehrála týmově, zatímco holky se za těch šest předchozích zápasů naučily, že si musí pomáhat a jen tak se dá vyhrát. Hodně z nich mělo asi po nedělním utkání modřiny od míčků po celém tělě, úžasný vykon podala i naše brankářka, k tomu nám občas napomohlo i ono pověstné štěstíčko, bez kterého to nejde a kterému šly holky naproti. Celá série až po baráž byla doplněna videopozvánkami na zápas, prostě neuvěřitelná sezóna, dodnes mám občas slzičky v očích, když si na to vzpomenu a osobně věřím, že podobně emotivní sezónu, zápasy, výsledky s holkama ještě zažiji.